BELGESELLER

Artvin'i Tanıyalım


Karadeniz'in incisi, ülkemizin yegane hazinesi Artvin. Her bir köşesi, her bir tepesi yüzlerce altından daha değerli, bol oksijenli havası ağır bir tahribatı kaldıramayacak kadar tertemiz. Ülkemiz yaklaşık 1 haftadır Artvin'e kuş bakışı 4 km uzaklıkta yer alan Cerattepe'de yapılması planlan maden arama girişimleriyle çalkalanıyor. Bilmeyenler için Cerattepe, Türkiye'nin ve dünyanın en zengin bitki örtüsüne sahip noktalarından ve kuşların göç güzergahlarından biri. Bu girişimle yalnızca Cerattepe değil, Artvin'in sahip olduğu tüm güzellikler zarar görebilir. Unutulmamalıdır ki, "Artvin'in üstü, altından daha değerlidir".

KaragölArtvin'de Yok Olmadan Önce Görülmesi Gereken 10 Doğa Harikası Yer

Macahel

macahel

Şimdiki ismi Camili olan Macahel, Artvin'in Borçka ilçesinde yer alan 6 köyden oluşan bir bölge. Ülkemizin dokunulmamış ormanlık alanlarından biri. Bölgeye ulaşımın zor olmasının da bunda etkisi büyük. Hatta kar bir kere Macahel'in topraklarına düşmeye görsün, 6 ay yerden kalkmıyor. Doğa aşıkları tarafından dokunulmaz olduğu düşünülen Macahel, umarız ki daha uzun yıllar boyunca bizimle kalır.

Şavşat Karagöl

şavşat karagöl

Köknar ormanları arasında yer alan Şavşat Karagöl, yeşil manyağı olacağınız bir yer. 

Artvin'in Şavşat ilçesinde yer alan bu akıl almaz güzellik ilk bakışta İsviçre, sonrasında Abant mı acaba dedirtiyor. Ama hayır… Burası Artvin'in yok olmasından büyük ölçüde ürktüğümüz güzelliklerinden biri. Şavşat Karagöl'ün çevresinde asla bitmeyeceğini düşüneceğiniz pek çok yürüyüş rotası da mevcut.

Borçka Karagöl

borçka karagöl

Artvin'in Borçka ilçesinde yer alan bir heyelan gölü Borçka Karagöl. Tıpkı Şavşat'taki Karagöl gibi, burası da cennet çıkma bir vaha gibi. Bizce dünyanın en güzel gölleri arasına girmeyi hak ediyor Borçka Karagöl. Artvin'in gizli kalmış cennetlerinden biri olan Borçka Karagöl'ü gördüğünüz ilk an, kendinizi bir rüyanın içinde zannedebilirsiniz.

Barhal Çayı

barhal çayı

Altıparmak Çayı olarak da bilinen Barhal Çayı, Artvin'in Yusufeli ilçesinde yer alıyor. Yerli ve yabancı turistler kano ve rafting için fazlasıyla tercih ediyor Barhal Çayı'nı. Yüksek dağlarla çevrili olan Barhal Çayı, Kaçkar Dağları'nın güney yamaçlarından doğup, bir vadi içinde akıp, Yusufeli'nin 2 km güneyindeki Çoruh Nehri ile birleşerek yol alıyor Artvin'in el değmemiş doğasında.

Karçal Dağları

karçal dağları
Ülkemizle Gürcistan arasında doğal bir sınır oluşturan Karçal Dağları, oldukça ihtişamlı bir dağ zinciri. En yüksek noktası 3428 metre olan Karçal Dağları, buzul ve buzul göllerine de ev sahipliği yapıyor. Bitki çeşitliliği açısından ülkemizin en önemli varlıklarından biri Karçal Dağları. Yaban hayatı açısından da keza öyle. Trekkingciler için de bulunmaz bir rota.

Papart Vadisi

papart vadisi
Artvin'in en güzel doğal parçalarından biri Papart Vadisi. Şavşat'ta yer alan bu doğa harikası yer, hem bitki çeşitliliği hem kuş türleri hem de yaban hayatıyla bir hayli dikkat çekiyor. Turizm açısından da oldukça önemli bir nokta olan Papart Vadisi, gelen turistlere bambaşka bir güzellik sunuyor. Yeşilin bin bir tonunu gözler önüne seren Papart Vadisi, Artvin'e yolunuz düştüğünde mutlaka gezi listenizde yer almalı.

Çamburnu Tabiat Koruma Alanı

çamburnu tabiat koruma alanı
Artvin'in yeşil dünyasında yer alan bir başka güzellik de Çamburnu Tabiat Koruma Alanı. Artvin'in Hopa ilçesinde yer alan bu doğal güzellik, sahile kadar sarıçam ağaçlarıyla dikkat çekiyor. Bozulmamış bir doğaya sahip olan Çamburnu, bu güzelliklerin aynı şekilde gelecek nesillere de aktarılabilmesi açısından tabiat koruma alanı ilan edilmiş.

Ortacalar Çifteköprü

ortacalar çifteköprü

Artvin'in Arhavi ilçesinde yer alan Ortacalar Çifteköprü. 700 yıllık bir tarihe sahip. Hem ihtişamı hem de doğal güzelliği ile hafızalara kazınan Ortacalar Çifteköprü, Artvin Merkez'den araçla 15 dakikalık bir mesafede yer aldığı için turistlerin de ziyaret noktalarından biri. Hem fotoğraf hem de keşif turları için Ortacalar Çifteköprü ideal bir rota.

Mençuna Şelalesi

mençuna şelalesi
Artvin'in Arhavi ilçesinde yer alan Mençuna Şelalesi, Doğu Karadeniz'in en büyük şelalesi olma özelliği taşıyor. Artvin'i keşfetmeye gelen gezginlerin uğrak noktalarından biri Mençuna Şelalesi. Doğal güzellikleri ve mesire yerleriyle hayranlık uyandıran Mençuna Şelalesi, çevresindeki pek çok keşif noktasıyla da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Yıldız Gölü

yıldız gölü
Artvin'in Borçka ilçesinde yer alan Yıldız Gölü'nün oldukça etkileyici bir güzelliği var. Karçal Dağları'nın eteklerinde yer alan bu doğa harikası, sizi her şeyden uzaklaştırıp, sadece doğaya odaklanmanızı sağlayacak bir yer. Gölün suyu ise tahmin edemeyeceğiniz kadar soğuk. Hani yazın buraya yolunuz düşer de gölde yüzmek isterseniz neyle karşılaşacağınızı bilin diye söylüyoruz.

Yusufeli
Taşına taşına bir hal olan Yusufeli
Yuseli 100 yılda tam 6 kez taşınmış. Tabi bahsettiğimiz taşınan yer ilçe merkezi. 6. kez taşınma sebebi, baraj yapımı sebebiyle sular altında kalma tehlikesi oldu. Her şeye rağmen tüm güzelliğiyle ayakta kalan Yusufeli'de 1 gece geçirip, yıldızların altında o hoş insanlarla sohbet etmenizi tavsiye ederim...
Derekapı Boğa Güreşi Şenlikleri'ne denk gelseniz keşke...

Derekapı Boğa Güreşi Şenlikleri'ne denk gelseniz keşke...
Bu yıl Nisan ayında 15.'si düzenlenen şenlik, her yıl Yusufeli ilçesinde düzenleniyor. Okullar arası Yöresel Drama – Skeç Yarışması'ndan tutun, rafting yarışmalarına kadar pek çok aktivite düzenleniyor. Bu yıl geçti belki, ama seneye yeniden gitmek istediğinizde -tekrar gideceğinize eminim-şenliklere denk getirebilirsiniz bence 

Eski Gürcü Manastırı, BarhalEski Gürcü Manastırı, BarhalGezi listenize Barhal Kilisesi'ni dahil etmeyi ihmal etmeyin. Yusufeli ilçesinde bulunan kilise, ilk olarak Gürcü manastırı olarak inşa edilmiştir. Manastırın günümüze gelen tek yapısı bu kilisedir. Barhal Köyü sınırları içerisinde olan Barhal Kilisesi, II. Bagrat tarafından inşa edilmiş olup, 1677 yılında Hacı Şerif Efendi tarafından camiye çevrilmiştir.

HopaKurtarılmış bölge: Hopa
Hopa gerçekten bambaşka bir yer. Karadeniz'in her köşesinde karşılaşabileceğiniz insanların en çılgın olanları Hopa'da toplanmış adeta. Bir o kadar da iyi olduklarını söylemeden geçmeyelim tabi. Yalnızlığın simgesi Hopa İskelesi'nde bir gün batımı izleyin, bir de Hopalı güzel insanların sizinle sohbet etmesine izin verin, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız...

Aspirin'de pide yemeden, en güzel pidenin nerede yapıldığına karar vermeyin!Hopa merkezde, çarşı içinde bulunan Aspirin Pide ve Kebap Salonu'na uğrayın ve damak tadınıza göre bir pide söyleyin. Trabzon ve Samsun pidesinin elbette hakkını vermek lazım, ama: "Buraların En Büyüğü O Bir Başka, Aspirin Pide Çok Yaşa!"

Huzurun göbek adı: Hopa Güneşli Köyü ŞelalesiHuzurun göbek adı: Hopa Güneşli Köyü Şelalesi
Kaçkar Dağları'nın eteğinde, 150 m yükseklikten dökülen Güneşli Şelalesi, İlçe merkezine 12 km uzaklıkta. Güneşli köyünün, el değmemiş doğal yaşlı ormanları, bitki çeşitliliği, dereleri, yaban hayatı, geçmiş uygarlıklardan kalan mabet varlığıyla doğaseverlerin vazgeçilmezi olacağına eminim!

Maçahel VadisiMaçahel Vadisi'nde atmaca olmak vardı...
Eski adı, Bicihani'dir. Artvin'den başlayıp Gürcistan'a kadar uzanan muhteşem bir vadidir. Hatta Gürcüce adını da verelim: 1 ila 5 yüzyıl aralığında yaşlı ağaçlara sıkça rastlayabilirsiniz.

Bilbilan Yaylası
Bilbilan Yaylası'nı bir bilene sormak lazım!

Karanlık meşe ve çam ormanlarından geçilerek gidilen, Ardahan ile hudut olan meşhur Bilbilan Yaylası! Kamp yapmak isteyenler için en iyi duraklardan biri kesinlikle...

Kaçkar Dağları'nın eteklerindeki Beyazsu YaylasıKaçkar Dağları'nın eteklerindeki büyülü atmosfer: Beyazsu YaylasıYeşillikler arasında kendini gösteren yayla evleri, bembeyaz bulutların mavi gökyüzüyle dansı… Doğanın dillenip konuştuğu Beyazsu Yaylası, eminiz ki kalbini fethedecek.

Kafkasör YaylasıKafkasör Yaylası'nda bol köpüklü bir ayran çek!
Bu kadar güzel havalara alışkın değilsiniz, gezdikçe acıkıyorsunuz tabi. Hem Kafkas, hem Gürcü, hem de Laz kültürünün bir arada yaşadığı bu tatlı yerde bir mola vermek isteyeceğinize eminim!

Arhavi'de Lome Alabalık Çiftliği'nde bir mola!Arhavi'de Lome Alabalık Çiftliği'nde bir mola!
Artvin'in Arhavi ilçesindeyken bir mola vermek isteyebilirsiniz. Bu molayı Lome'de vermenizi tavsiye ederim. Orada yediğim alabalığı hiçbir yerde yemedim gerçekten...

Saklı Cennet: Kamilet Vadisi
Saklı Cennet: Kamilet Vadisi
5 yıl öncesine kadar çok az kişi tarafından bilinen Kamilet Vadisi, el  değmemiş ormanları, bitki çeşitliliği, dereleri, yaban hayatı, tarihi köprüleri  ve doğa harikası şelalesiyle yerli ve yabancı turistler tarafından Türkiye'nin  saklı cenneti olarak tanımlanıyor.

Çifte Köprü
Çifte Köprü'de bir selfi lütfen!
Tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber, 400 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin ediliyor. Araç trafiğine müsait değil. Yüzeysel birkaç onarım görmüş, bir de 2002 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı kapsamlı bir bakım gerçekleştirmiş. Halen daha hayvan ve yaya geçişine imkan sağlanıyor.

Mençuna Şelalesi
Mençuna Şelalesi'nde huzuru bulabilirsiniz...
Kamilet Vadisi, Orçi Deresi, Çifte Köprü derken geldiğiniz yer Mençuna olacak. Buraya ilk gidişimde, "şelale işte, ne olabilir ki", diyerek çıkmıştım. Ancak şelale yolunda fikrim değişmeye başladı. Oraya vardığımda ise... Ben anlatmayayım, sizin gidin yaşayın en iyisi!

Cehennem Deresi Kanyonu
Eğer Artvin'de bir keşif yolculuğuna başlayacaksınız Cehennem Deresi Kanyonu'nu mutlaka görüp gezmelisiniz.
Eğer Artvin'de bir keşif yolculuğuna başlayacaksınız Cehennem Deresi Kanyonu'nu mutlaka görüp gezmelisiniz. 
Artvin'in en görülesi yerlerinden biri, Cehennem Deresi Kanyonu. Çok fazla bilinmemesinden dolayı keşfedeni de az bu bölgenin. Kanyon aynı zamanda dünyanın ender kanyonları arasında. Dik patikalarla dolu olan Cehennem Deresi Kanyonu, Amerika'nın Arizona eyaletine bağlı olan Grand Canyon'dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu özelliğini taşıyor.

HES'ler ve barajlardan ötürü artık çok az bulunabilen Artvin Zeytini'ni de tatmalısınız...

HES'ler ve barajlardan ötürü artık çok az bulunabilen Artvin Zeytini'ni de tatmalısınız...Gemlik, EdremitAkçay gibi Artvin'in de zeytini özeldir. Ancak kurulan HES'ler ve baraj çalışmalarından ötürü maalesef gittikçe azalıyor...

Şavşat 
Tarih kokan bölge: Şavşat
Meskhetya Krallığı, Latin Vesayeti, Arap, Bağratlılar Dönemi, Hazar, Selçuklu, Gürcü Egemenlik dönemiKraliçe Tamar dönemi, Cakeli Egemenliği, Osmanlı - Çıldır Atabeyliği ve Türkiye Cumhuriyeti gibi süreçleri 2000 yıllık tarihi içerisinde yaşayan Şavşat tarih açısından çok zengindir. İlçenin rakımı 1800 m'ye varıyor.

Şavşat Karagöl
Artvin'in son incisi: Şavşat Karagöl
Artvin'de iki ayrı Karagöl bulunuyor. Biri ilk anlatığımız Borçka Karagöl, diğeri ise Şavşat'ta bulunan Karagöl. Gölde Sazan Balığı ve ilginçtir 11 çeşit akvaryum balığı yaşıyormuş. Akvaryum balıkları vakti zamanında burada çalışan bir görevli tarafından bırakılmış. Şu anda göle uyum sağlamışlar ve gölün her yerinde bu akvaryum balıklarını görebiliyorsunuz.

Coğrafya İklim Kültür

Artvin-in iklimi Karadeniz iklimidir. Kıyı kesimlerinde ılık ve yağışlı iklim tipi egemendir.

Artvin'in iklimi Karadeniz iklimidir. Kıyı kesimlerinde ılık ve yağışlı iklim tipi egemendir. Artvin merkezinin de ılık ve yağışlı bir iklim tipi vardır. İlin yüksek kesimleri diğer Karadeniz bölgesi illerinde de olduğu gibi kışları kar yağışlıdır. Ancak bütün yıl yağışlı ve serindir. 

Artvin'in genelinde görülen Karadeniz iklimi, Şavşat'ın, Ardanuç'un ve merkez ilçenin rakımı yüksek olduğu yerlerde kışları daha sert geçer Artvin'in ekonomisi tarım açısından incelenecek olursa çay, fındık ve son dönemlerde kivi tarımına dayalıdır. Ayrıca Yusufeli ilçesinde zeytin ve pirinç tarımı yapılmaktadır. Az da olsa narenciye üretimi mevcuttur. Aynı zamanda Karadeniz mısırı Şavşat ve Murgul gibi ilçelerde ön plana çıkmaktadır. Ancak küçük aile işletmeciliği yapılmaktadır. 

Yeni yapılan baraj sayesinde bu ilçenin ve Artvin'in kışları sert geçen yerlerinin artık daha ılık geçeceği öngörülmekte, çay ve kivi üretimine olanak sağlayacağı düşünülmektedir. 

Artvin endüstri yoğun bir şehir değildir. Çay ve fındık fabrikaları mevcuttur. Aynı zamanda Murgul'da bakır çıkarıldığı için bakır işletmeciliği yapılmaktadır.1980-1997 yılları arasında nüfusu sürekli olarak azalış gösteren Artvin'in, 2000 yılı genel nüfus sayımına göre il nüfusunda %0 2,28'lik artış görülmüştür. Bu oran, 1990'da %0 (-) 12.30, 1997'de ise %0 (-) 20.42 olarak gerçekleşmiştir. Artvin, 1980 yılında yapılan nüfus sayımında 228.997 nüfusa sahip iken bu rakam 1985'de 226.338'e, 1990'da 212.833'e ve 1997 yılında da 187.274'e gerilemiştir. İl nüfusu 2000 yılında 191.934'de yükselmiştir. 

Artvin'de Karadeniz ve Kafkas kültürü hakimdir. Kafkas kültürü Kıpçak Türklerinde ve kısmen Gürcülerde vardır, Karadeniz kültürü ise Laz, Hemşinli ve Gürcülerde vardır. Mısır unu yaygın kullanılır. Ayrıca kıyıda hamsinin her çeşidi tüketilir. Kara lahana Artvin'de gürcü ve laz larda vazeçilmez bir üründür. 

Yöresel çalgılar, tulum akordiyon,Davul ve Zurnadır.Saz Kıpçak Türkleri nde Vazgeçilmez bir çalgıdır Artvin yöresinde Bar oyunları ve adı Artvin Barı olan fakat Atatürk'e ithafen adı Atabarı olarak değiştirilen halk oyunu, Artvin ile özdeşleşmiştir. Artvin ili'nin simgesi Boğa'dır. Her yıl Geleneksel Boğa Güreşleri Festivali yapılır,

Kafkasör festivali bunların içinde en ünlüsüdür 
Merkez ilçe dahil 9 ilçe bulunmaktadır. Merkez ilçe kalın gösterilmiştir. Ardanuç Arhavi Artvin Borçka Hopa, Kemal Paşa, Murgul Şavşat Yusufeli

artvin ve ilçeleri haritası ile ilgili görsel sonucu
 

 Not Resimler ve anlatımlar alıntıdır.

Üyelik Girişi
AS-DER RADYO
ŞİİR KÖŞESİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.45089.4887
Euro10.973511.0175
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret60036