BELGESELLER
SERBEST KÖŞE
Rahmi DEDE
Rahmi.dede@hotmail.com
AYLANCIĞIM
10/09/2015

AYLANCIĞIM

Seni gördüğümde gözlerim yuvalarından fırladı. Ciğer parem, garibim dedim, ritim tutmayan kalbimin acısıyla yere yığıldım. Bir elimle göğsümü ovuştururken diğer elimle sana ulaşmak, seni oradan çekip almak istiyordum.

Ne acıdır ki sen üç yaşındaki bebek halinle çoktan ulaşılmaz olmuştun. Yaşamıyordun artık. Yaşıyor olsaydın, belki şu anda anaokuluna kaydolmanın haberiyle havalara uçacaktın. Belki evinin kurağında arkadaşlarınla saklambaç oynayacaktın. Ama hayır, hayır ciğer parem, bunu sana çok gördüler. Senin yaşam alanında seninle esir almaca oynadılar. Onlardan kurtulmak için girdiğin sığınaklarda başına bombalar yağdırdılar.

Sen nereden bilecektin çocuk yaşında esir alınacağını? Savaşların, yoksul halka kan kusturacağını, insanca yaşama yollarını tıkayacağını? Düşünmenin, yaratmanın canilerce günah sayılacağını? Bu tür çağ dışı saldırılarla gelişmelerin engelleneceğini, iyiye, doğruya, güzele ulaşmanın önünün alınacağını?

Ciğer parem! Şu anda beni duymuyorsun ama gene de diyorum ki sana: Başımıza gelenlerin tamamı, senin ve bizim gibilerin bilgiye ulaşmamızı istemediklerindendir. Biz bu gerçeğin ayırdına vardığımızda çoktan iş olacağına varmıştı. Senin o körpe bedenin Ege Denizi’nde ki Bodrum Sahili’ni boylamıştı bile.

Aylan, siz yaşamın anafor girdabına ailece atılmak zorunda bırakılmıştınız. Aptalca hayaller uğruna insan boğazlayan canilerden canınızı kurtarmak için ağabeyin beş yaşındaki Galip’le birlikte ailenizin kucağında özgürlüğe kanat açtınız. Olumsuzluklar yakanızı bırakmadı bir türlü. Umutla başlayan yolculuğunuz kısa sürdü. Alabora oldunuz. Ege Denizi’nin dalgaları tümünüzü teslim aldı. Bir süre ana-baba günü yaşadınız.

Bağıranlarınızın, kendilerine uzanacak yardım elini arayanlarınızın, hırçın dalgalarla boğuşmaları uzun sürmedi. Ölüm yakanıza yapışmıştı bir kere. Herkesten sakladığınız gizemli yolculuğunuzda yaşamınız sonlandı.

Sen yola çıkarıldığında yalnızdın, kimsesizdin. Şimdi milyonların gönlüne girdin. Sana yaşamı dar edenlerin karşıtları olan biz barış savaşçılarının yanında, insanlık onurunu yüceltmek isteyen aydınlarımız, yaşam kaynağımız olan analarımız, geleceğimizi şekillendirecek yürekli gençlerimiz seni sonsuzluğa uğurlarken sıkılı birer yumruk olduk. Birlikteliğimizin gücüyle ses tellerimizi koparırcasına bağırıyoruz:Paylaş | | Yorum Yaz
1180 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

yöremizde kültür sanat - 02/08/2018
kültür sanat edebiyat
ARTVİNDE MADEN ÇIKARILMASINA HAYIR EYLEMİ - 11/08/2015
Artvin, fiziki, biyolojik ve ekolojik bakımdan evrensel düzeyde insani özelliklere, estetik ve bilimsel değerlere, doğal zenginliklere sahip bir coğrafyanın adıdır. İnsani duyarlılıklarımızı canlandıran, insanda uyandırdığı soylu duygularla güzel bir
Lozan Konferansı - 02/08/2015
Lozan Konferansı, Türk halkının Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir dönemeçtir.
Üyelik Girişi
AS-DER RADYO

ŞİİR KÖŞESİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.87855.9021
Euro6.62706.6535
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret34553