BELGESELLER
SERBEST KÖŞE
NECAT BAYRAKTAR
necatbayraktar@hotmail.com
Bebeklerden Yaratılan Katiller
26/02/2015
Son bir yılda 257 kadın öldürülmüş. Son on yıl, binleri buluyor. Geçmişten bu güne aklımızda en çok kalanlara bakın. Güldünya, Ayşe Paşalı, Münevver Karabulut… Serpil Yeşilyurt ve Özgecan Aslan…

Bu gün bu yazıyı yazmayabaşlamışken sosyal medyadan gazeteci Nuh Köklünün bir kartopu yüzünden öldürüldüğünü okudum. Bu olayın bir açıklaması olabilir mi? Vicdanların sustuğu, aklın durduğu, yüreklerin kuruduğu bir aşamadayız. Umalım bu son olsun.

Son bir yılda rakamlar değişik olsa da toplam 257 can. En düşük olan istatistik rakamı bu… Son on yılda 3-4 bin civarında say sayabilirsen. Sadece kadınlar mı? Az mı katliam yaşandı bu ülkede, toplu katliamların acıları hala sıcaklığını koruyor. Tarihin kirli sayfaları arasında kalmış büyük toplu katliamları yaşayanlar hala acıları ile yaşamaktalar bu gün. Roboskiyi, Maraşı, Çorumu, Sivası, nereye koyacağız? Uğur Mumcuyu, Musa Anteri, Hirant Dinki Ali İsmail Korkmaz”ı, Berkin Elvan”ı ve daha nicelerini nereye koyacağız.? Gezi'de de, Soma'da da, Ermenek'te de, Reyhanlı'da ki acıların üstü örtülebilir mi? Ne çok acılar yaşadık. Ne çok yakıldık. Ne çok yıkıldık. Ne çok öldürüldük. Katiller ne düne ne bu güne ne de geleceğe bakıyorlar. Onlar anlık yaşayan insanlar. Dünyaları çok küçük, ufukları çok dar… Ne ailelerini ne toplumu ne de kendilerini düşünebiliyorlar. Her katil hem kendi annesini, kendi babasını hem kendi kardeşlerini evli ise eşini ve varsa çocuklarını da öldürmüş oluyor. Onlar toplum içine çıkamaz duruma düşüyorlar. Bu kadarla da kalmıyorlar. Katlettikleri insanların da annelerini babalarını kardeşlerini öldürüyorlar. Yine yetmiyor. Dün ve bu gün görüldüğü gibi tüm toplumu öldürüyorlar. Unutulmaz acılar, tamir edilemez yaralar bırakıyorlar toplumun yüreğinde… Bu ülkede yaşamak acı veriyor bana, utanç veriyor dedirtiyorlar.

Belki de ölüm kadar çirkin, ölüm kadar acı veren bir suç daha var. Tecavüz… Son on beş yılda 241 polis,91 asker 17 özel timci, 15 korucu 45 gardiyan tecavüzden yargılanmış. Hiç biri ceza almamış. Diğer kesimlerden tecavüzcülerin sayısı ille ki bunlardan kat, kat fazladır. Yaşanan bu büyük acılarla ilgili medyada neler yazılmış? Kadın ve toplumsal hayat ile ilgili kimler ne söylemiş onların en azından bir kısmını toparladım. İşte söylenenler: “Amerika”da da oluyor, kapatın çenenizi,” Yeni Şafak Gazetesi yazarı, Cemile, adını ilk kez duydum. “Kadın istemezse tecavüze uğramaz. Ben söylemiyorum. Adli tıp raporlarında yazıyor.” Ahmet Çakar. Nihat Doğan adlı medya Maymunun söyledikleri, Nurullah Ardıç adlı birinin kadınlara özel “pembe otobüs” önerisi ve daha niceleri var. Her sözcüğünden kapkara cahillikler akan zeka geriliğinin medyadaki türleri az değildir. Nurettin Yıldız; her yaşındaki çocukla evlenilebilir. A. Dilipak; Kımızı otomobil alan kadınlar evlenemiyor. Hayrettin Karaman: Yolsuzluk hırsızlık değildir. Ö. Tuğrul İnançer: Hamile kadının sokakta dolaşması ayıptır.” Kadın herkesin içinde kahkaha atmayacak.” Bülent Arınç, “Kadına şiddet abartılıyor, ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” R.T. Erdoğan, “Kadınları hafifçe dövüp korkutabilirsiniz.” Mehmet Demir…“Kızlar okuyunca erkekler evlenecek kız bulamıyor.” Erhan Emekçi… Okuyan kızlarla evlilik yapılmaz demek istiyor her halde… Baba kızını taciz ediyor. Anne diyaneti arıyor. Diyanet: “Baba özür dilediyse affedin” diyor. Bu da diyanetin çözümü… Bebeklerden katiller, hırsızlar, tecavüzcüler yaratan bir sistemin kıskacında mıyız? İki gündür ülke çapında bu acıları yaşarken en çok adalet sistemi yargılandı. Benim de bir savcının zanlıya sorduğu bir soru geldi aklıma. “sen cinlere inanmıyor musun? “Yüksek öğrenim” görmüş bir hukuk insanının adalete cinlerden baktığına inanamazsınız. Ama gerçek budur. Ve örnekleri de çoktur. Demek ki tartışmamız gereken adalet sisteminden önce eğitim sistemimiz olmalıdır. Egemen zihniyet olmalıdır. Çünkü bebeklerden katiller yaratan en büyük etken aileden başlayan eğitim sistemi ve tolumu kıskacı altına alan zihniyet egemenliğidir.

Toplumsal hayatımıza sonuçlardan bakınca ülkemizin sicili çok bozuk çok… İşte bu bozuklukta en büyük payın eğitim sisteminde ve adalet sisteminde olduğunu düşünmekteyim. Hırsızlık, tecavüz ve cinayet suçlarından kimlerin, fikir suçlarından kimlerin hapiste yattığına ilişkin araştırmaları da yazının boyutunu aşacağı için buraya alamadım. Bu konuyla ilgili araştırma sonuçları ve elde edilen rakamlar nasıl bir eğitim nasıl bir zihniyet sisteminin bu yozlukların yaşanmasına kaynaklık ettiğini anlamamıza yardımcı olur. Hiç kimse katil hırsız ve tecavüzcü olarak doğmuyor. İyiliklerinde kötülüklerinde sonradan öğrenildiğini hepimiz biliyoruz. Öğrenme önce ailede, okullarda başlıyor. Çevredeki toplumsal hayatın içinde devam ediyor. Topluma bu acıları yaşatan bireyler eğer aileleri tarafından sevgi ile bilgi ile beslenemiyorsa o eksikliği okulların eğitim sisteminin ve devletin devamla toplumun gidermesi gerekmez mi?

Yaşadığımız bunca acıya rağmen 16-17 Şubat 2015 günlerinde ülkenin her köşesinde bütün toplumun Özgecanı yüreğinde taşıyor olması, isyan etmesi hala umudumuzu yitirmediğimizi gösteriyor. Yitirmeyelim de diyorum. Eğer umudumuzu yitirmezsek belki bir gün bu acılara son verebiliriz.

                                              18.Şubat.2015. Sakarya Necat BAYRAKTAR


Paylaş | | Yorum Yaz
965 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ BİR YURTTAŞ TİPİ: 68-78-90 - 05/01/2016
Yeni bir yurttaş tipi: 68 - 78 - 90
Üyelik Girişi
AS-DER RADYO

ŞİİR KÖŞESİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.87855.9021
Euro6.62706.6535
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret34554