BELGESELLER
Güner DEMİRCİ
gunerdemirci08@hotmail.com
ÖKSÜZ KALAN TOPRAKLAR
28/02/2019

ÖKSÜZ KALAN TOPRAKLAR

Ülkemizde, 1980 yılından itibaren ‘serbest piyasa ekonomisi’ de denilen, neo-liberal ekonomi politikalarının devreye sokulması, halkın kırsaldan, büyük şehirlere doğru hızlı bir şekilde göç etmesine neden oldu.

İthal ikameci politikalardan vazgeçilerek tarımsal ürünlerin ithalatının serbest bırakılması sonucu, tarım alanları adım adım ulusal ve uluslararası şirketlerin kontrolüne geçti. Böylece kendi topraklarında ekmeğini, geleceğini kazanma umudunu yitiren milyonlarca insan topraklarını terkederek, akın akın büyük şehirlere göç etti.

Arvin halkı olarak bizler de bu gelişmelerden payımıza düşeni aldık. Aş için, iş için, çocuklarının geleceği için, eşsiz doğasıyla görenleri kendine hayran bırakan doğduğumuz toprakları terk ederek, yurdun değişik bölgelerine göç etmek zorunda kaldık.

12 Eylül 1980 darbesiyle gençlik üzerinde uygulamaya konan ağır baskılar, kısıtlı iş imkânları, Çoruh Vadisinin verimli toprakları üzerine yapılan barajlar ve HES’ler, burada  yaşayanların büyük çoğunluğunun büyük şehirlere göç etmesine neden oldu.

Bizler göç ettiğimiz kentlerde büyük sıkıntılarla karşılaştık. Zorluklar içinde kendimizi ve çocuklarımızı yetiştirdik, meslek sahibi olduk,  iş bulduk, çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz.

Bizlerin terk etmek zorunda kaldığı ve adeta öksüz bıraktığı topraklara uluslararası şirketler el atmıştır; İşletmeye açılmak istenen taş ocakları, HES’ler ve yüzlerce maden işletme ruhsatıyla doğamız tahrip edilmekte, tarımsal alanlarına zarar verilmekte, sularımıza, meralarımıza ve yaylalarımıza el konulmaktadır.

Bildiğiniz gibi bugün Türkiye’de, insan sağlığını hiçe sayan, kimyasallar kullanılarak, hibrit tohumlardan üretilmiş, hormonlu, GDO’lu ürünleri tüketen bir toplum haline getirilmiş bulunmaktayız. Hangi koşullarda yetiştirildiği bilinmeyen gıda ürünlerinin ithalat yoluyla ülkeye sokulması sağlığımızı tehdit ederken, bu durum tarım ve hayvancılık yapan çiftçilerin de yok olmasına yol açmaktadır.

Büyük Şirketler, üretim ve pazarlama birimleri ile piyasa hâkimiyetini tamamen ele geçirmiştir. AVM türü merkezlerde neyin, nerede satılacağını belirlemişlerdir. Üretici çiftçilerin maliyetinin altında bir fiyatla tüccara satmak zorunda olduğu tüm tarımsal ürünler, sofralarımıza aşırı yüksek fiyatlarla gelmektedir. Bu durumu yaratanlar, fiyatları düşürmek adına her türden ürünü ithalat yoluyla pazara taşımaktadırlar. Bizler için sağlıklı ve uygun fiyatlarla piyasaya arzedilen gıdaya kolay bir biçimde ulaşmanın artık imkânı kalmamıştır.

Öyleyse soruyoruz: Bizler, Üretici ve Tüketici kooperatifleri kurmak suretiyle neden bir araya gelmiyoruz. Bizler uygun fiyatlarla arzedeilen gıda ürünlerini neden kendi üreticimizden temin etmne yoluna gitmeyelim? Bizim topraklarımız ne güne boş duruyor?

Hepimiz birer tüketiciyiz. İhtiyacımız olan gıda ürünlerini AVM’lerden veya yüksek fiyatlarla satışa sunulan semt pazarlarından satın alıyoruz. Oysa ihtiyacımız olan gıda maddelerini kooperatifimiz aracılığı kendi çiftçimizin sağlıklı ve doğal koşullarda ürettiği ürünlerden karşılayabiliriz. Bu sayede sağlıklı, kaliteli ve uygun sayılan fiyatlarlarla ihtiyaçlarımızı karşılarken, diğer yandan terkettiğimiz topraklarda yeniden tarımsal üretimin canlanmasını sağlayabiliriz.

Bu sayede, üreticiler verdikleri emeğin karşılğığını alırken, toplum sağlıklı, güvenilir ve ucuz gıdaya kavuşur, çevrenin korunur ve piyasaya hakim olan ulus ötesi şirketlere olan bağımlılık ta ortadan kaldırılılabilir.

Kooperatifleşme suretiyle, hâlâ köyündeki toprakların mülkiyetini elinde bulunduran köylümüzün iktisabında olan tarımsal alanların, suların, mera ve yaylaların uluslararası şirketlerin eline geçmesine mani olunmalıyız. Maden işletmeleri ve HES’lerle tarım alanları ve doğanın tahrip edilmesine, suların kirletilmesi ve satılmasına engel olmalıyız.

Elbette kooperatif kurulurken üretim ve tüketim boyutu birlikte ele alınacak ve her iki alan da birlerini tamamlayan unsurlar olarak görülecektir. Böylece üretici köylü ile kentli çalışanların aynı düzlemde birlikteliği sağlanmış olacaktır.

Böylelikle bir taraftan toprağımıza, suyumuza yeniden sahip çıkarken, yaratılan iş imkânları ile işsiz insanlarımıza istihdam imkânı yaratmış, Artvin’imizin sosyal ve kültürel gelişmesine katkı sağlamış ve nihayetinde tüketici olarak bizler de uygun fiyatla sağlıklı gıdaya ulaşma olanağını yakalamış olacağız.

Artvin ve ilçelerinde tarımsal üretim faaliyetinin yeniden hayat bulması ve gelişmesi, bizlerin buna olan samimi inancına, bu doğrultuda atılacak somut adımlara ve yoğun bir çalışmaya bağlıdır. Hiç kuşkunuz olmasın; ülkemizin her hangi bir yerinde bu yönde atılacak adımlar ve elde edeceğimiz başarılar, diğer bölgeleri de etkileyecek; oralarda da benzer gelişmelerin olmasını sağlayacaktır.

Öyleyse ne duruyoruz, haydi öksüz topraklara sahip çıkmaya, haydi kurumuş, susuz kalmış topraklara yeniden can vermeye. 13.02.2019462 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÜÇ FİDAN'NIN ANISINA - 06/05/2021
Bir yangın ormanından püskürmüş genç fidanlardı
BUGÜN 1 MAYIS - 30/04/2021
Bugün İşçilerin özgürlük, adalet, demokrasi, barış ve sendikal hakları yeniden kazanmak için devlete, hükümete ve sermayeye taleplerini haykırma günü.
KADINLAR GÜNÜ'NDE NEYİ KUTLAYALIM? - 08/03/2021
Bugün '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'.
SOSYAL DEMOKRAT PARTİLERİN, MERKEZ SAĞ PARTİLERDEN FARKI NE? - 05/11/2020
Sosyal demokrasi ideolojisinin kökeni Marksizm'e dayanır. Amacı, kapitalizmin acımasız sömürüsüne son vermek, eşitlik, özgürlük ve sosyal adaleti sağlamaktır.
KAPİTALİZMİN SONU, BİR ÇAĞ DÖNÜŞÜMÜNÜN EŞİĞİNDE - 18/04/2020
.
GIDA GÜVENLİĞİ, SAĞLIKLI GIDAYA ERİŞİM VE KOOPERATİFLEŞME - 19/03/2020
Gıda güvenliği, gıdaların tüketim için uygunluğunun sağlanması ve tüketicilerin gıda kaynaklı sağlık risklerine karşı korunmasıdır.
SİYASAL İSLAMCI İDEOLOJİNİN İFLASI - 05/01/2019
Toplum Gelişmesinin Tarihsel Sürecinde Din ve İslami İdeoloji
AKP-CEMAAT(FETÖ) ORTAKLIĞINDAN, 15TEMMUZ FETÖ’CÜ DARBE GİRİŞİMİNE - 31/07/2018
Fetullahçı Terör Örgütü(FETÖ), anayasasına göre
SULANDIRILAN/İÇİ BOŞALTILAN LAİKLİK İLKESİ - 29/04/2017
TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın; "Laiklik bir kere yeni Anayasa'da olmamalıdır. ... Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım, Dini olarak bahsetmesi lazım" ifadelerine tepkiler büyürken, Laiklik üzerine tartışmalar da yeniden
 Devamı
Üyelik Girişi
AS-DER RADYO
ŞİİR KÖŞESİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.670513.7253
Euro15.443915.5058
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret61080