BELGESELLER

As-DER, Artvin-Bursa Çevre Platformu'nun Cerattepe açıklaması

As-Der öncülüğündeki Artvin-Bursa Çevre Platformu'nun Bursa'daki basın açıklaması Heykel'deki Kent Müzesi önünde gerçekleştirildi.

ZAFER OPSAR/BURSAPORT

Danıştay 14. Dairesi'nin, Rize İdare Mahkemesi'nin Artvin'in gür ormanlarla kaplı Cerattepe bölgesinde altın madeni işletmeciliği yapılabileceği yönündeki kararına yönelik itirazı reddetmesi Artvin, Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Çanakkale'de eş zamanlı basın açıklamaları ile protesto edildi.

Artvin-Bursa Çevre Platformu'nun Bursa'daki basın açıklaması Heykel'deki Kent Müzesi önünde gerçekleştirildi. Geniş katılımlı buluşmada açıklamayı okuyan Ahmet Orhan, Cerattepe mücadelesinin 25 yıldır sürdüğünü, çevreyi korumak için yasal haklarını kullanmaktan ve adalet aramaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.


Anayasa Mahkemesi'ne başvuru hakları olduğunu, bunun yanı sıra proje alanının genişletilmesi ile ilgili açılan davanın da halen devam ettiğini hatırlatan Orhan, "25 yıllık şanlı bir sivil direniş öyküsünü bir mahkemenin gerekçesiz ve şaibeli kararına bağlayacak değiliz. Artvin halkının vicdanında yer etmeyen ve adaletin zerresi bulunmayan bir kararı kabul etmediğimizi bütün dünyaya ilan ediyoruz. Yaşamı yok eden bu gözü dönmüş doğa katliamına karşı Artvin halkının mücadelesi artarak sürecektir” dedi.

"Artvin'i yağmacılara teslim etmeyeceğiz" pankartının açıldığı basın açıklamasında, Cerattepe’deki madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verdiği olumlu ÇED raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davada, Rize İdare Mahkemesi'nin, “Madencilik yapılabilir” yönündeki kararının Danıştay tarafından onaylandığı hatırlatıldı.

132 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
AS-DER RADYO

ŞİİR KÖŞESİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84666.8741
Euro7.72557.7564
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret42780