BELGESELLER

Bursa Artvin Çevre Platformu(BAÇEP)'nun Basın Açıklaması

Bursa Artvin Çevre Platformu(BAÇEP) Bursa Kent Meydanında bir araya gelerek Artvinde çevre tahribatıyla ilgili bir basın açıklaması düzenlediler

Sermaye çevrelerinin Artvinin doğasına karşı yağılan saldırılarla ilgili, As-Der Başkanı Güner Demircinin okuduğu basın bildirisinin tam metni:

Değerli basın emekçileri, değerli çevre dostu yurttaşlarımız,

Ne yazık ki ülkemizin bir çok bölgesinde olduğu gibi, bugün Artvin de gözünü Kâr ve rant hırsı bürümüş sermaye çevrelerinin saldırılarıyla karşı karşıyadır.

Karadeniz’de, yeşil Yol projesi adı altında yaylalarımız talan edilirken, en verimli tarım alanlarımız ve onlarca köyümüz Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen santrallerle  yok edilmiştir.
Köylerimizin can damarı, hayat kaynağımız derelerin üzerinde yapılan onlarca Hidro Elektrik Santrali (HES) nedeniyle insanlarımız göçe zorlanmıştır.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, 300’ü aşkın yeni maden ruhsatı ile Artvin delik deşik edilmektedir.  Kısa bir süre önce Artvin’in Carattepe bölgesinde hukuksuz bir biçimde işletmeye açılan maden işletmesi ile 44’ü nadir bulunan ve yaklaşık 70 adedi endemik olmak üzere 800 civarında bitki türü yok olma tehlikesiyle yüz yüze bırakılmıştır.
Oluşacak heyelanlar, sulanın kirlenmesi ve birçok bitki türünün yok olacağı gerekçesiyle Carattepe bölgesinde maden işletmeciliği yapılamayacağına dair ÇED raporu ve mahkeme kararı verilmesine rağmen, aynı yer için yeni bir ruhsat talep edilmiş, bu kez ÇED raporunu hazırlayan Komisyon ve davaya bakan mahkeme heyeti değiştirilmek suretiyle hukuksuz bir biçimde ruhsat verilerek madenin işletmesinin yolu açılmıştır.

Bilinmesi gereken husus şudur ki bütün bu hukuksuzluklara yargı dâhil hiçbir yasal merci tarafından müdahale edilmemekte, Artvin halkı değil, bu bölgede maden işletmeciliği faaliyetine yol verilen Mehmet Cengiz firması korunmaktadır.

Biz Artvinliler olarak doğanın bu şekilde vahşice katledilmesine asla izin vermeyeceğiz. Artvin’i yok edecek başta Caratttepe’deki maden işletmesi olmak üzere, doğamıza yapılan her türlü saldırıya karşı duracağız.

İşte bu hassasiyetle biz Artvinliler olarak bu mücadelenin birlikte büyütülmesi adına Kocaeli, İstanbul, Bursa toplantılarında ortak mücadele kararı aldık. “Türkiye-Artvin Çevre Platformu” bünyesinde bir araya geldik ve bundan böyle mücadelemizi birlikte sürdüreceğiz.

İllerimizdeki Artvin STK ve Çevre platformu temsilcileri ve yurttaşlarla birlikte, düzenlediğimiz kampanyalar ile toplanan on binlerce imzayı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilgili mercilere iletmek üzere 16 Ocak Salı günü Ankara’da olacağız. Çevre duyarlılığı olan bütün yurttaşlarımızı bizimle birlikte olmaya davet ediyoruz.

Bizler sadece Artvin’de değil, yaşadığımız her yerde; Şehirlerde ve kırsalda kirliliğe yol açacak tesislerin kurulmasına, suların kirletilmesine derelerin kurutulmasına, ormanların, tarım alanlarının, mera ve yaylaların velhasıl tüm doğal çevrenin rant uğruna yok edilmesine karşı her türlü meşru mücadeleyi vereceğimizin bilinmesini istiyoruz. Bu bizim hem bir yurttaşlık görevimiz; hem de gelecek kuşaklara olan borcumuzdur.

Bu duygu ve düşüncelerle siz değerli çevre dostu basın çalışanları ve yurttaşlarımıza teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz. 13.01.2018

Bursa Artvin Çevre Platformu(BAÇEP)

175 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
AS-DER RADYO

ŞİİR KÖŞESİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.87237.9039
Euro9.24659.2835
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret46604